Wierzba urośnie nawet z kawałka pędu.

Wierzba wyrośnie nawet spośród kawałka pędu.

Mając na uwadze ten fakt, zdołamy z niej sporządzić zadziwiające odmiany żywopłotów. Ze względu na to nasz płot pozyska unikalny charakter a także będzie się rekomendować wśród płotów w sąsiedztwie.

Rosnące na posessji i podmokłych bagnach wierzby dawno temu zadomowiły się w domowych skwerach. Upodobaliśmy je poprzez urodę i wiosenne kotki. Nie są kłopotliwe, wymagają jeno dużo nawodnienia oraz nie dużo światła. Dogodzą się nieomalże dowolną rolą.


Malutko roślin zdoła także identycznie szybko pobudzać stracone pędy oraz odrośle. Wierzby wybitnie swobodnie odtwarzają również osobisty system korzeniowy. Wystarczy, iż ucięty czy też nawet ułamany patyk w przemokłej ziemi po kilku tygodniach wypuści korzenie oraz daruje początek nowej roślinie. Wybitna osoba wpadła na idea, tak aby spośród wierzb tworzyć plątane przęsła ogrodzeniowe czy też płoty zaciemnione liśćmi. Zapewne należałoby mieć tak fikuśnego płot. Najodpowiedniej do wybudowania takiego ogrodzenia zastosować następujące gatunki wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), mieniona konopianką, oraz jej mnogie mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba karmazynowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te modele wierzby na ogrodzenia mają kilka łącznych cech:

fabrykują proste, długie oraz bardzo gibkie pędy – wskutek tego można bez trudu nadawać kształt ogrodzenia;
ekspresowo odrastają po obcięciu- w skrótowym terminie możemy wypleść kompletne przęsło na płot;
nadzwyczaj bez trudu się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej kompetencji do montażu takiego płotu z wierzby.

Podczas gdy mamy już projekt na postać płotu, musimy dostać stosowne wierzbowe gałęzie na płot. Niestety, wyszukanie ich w przesłankach typowych jest trudne, bo dziko rosnące krzaki z rzadka emitują niesłychanie długie oraz prostolinijne pędy. Najodpowiedniej jest zaplanować autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na wynik będzie trzeba zaczekać kilka lat.

W celu ujęcia plantacji wierzby na płot wytypujmy najprzód punkt w skwerze, ździebko przez nas odwiedzane i w żadnym razie zauważalne.Wiosenką, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy w ową stronę sadzonki, spośród jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jak sadzonek użyjmy zdrewniałe wierzbowe roczne gałązki długości 25-30 cm, które możemy otrzymać z dziko wzrastających roślin. Przedtem wypada je zanurzyć na 24 h w głębi, iżby się dobrze napiły, po czym wkopać w glebę, tak by wystawał wyłącznie ostatni pączek. Musimy pomnieć, iż rośliny w mgnieniu oka się gęstnieją, wskutek tego powinny rosnąć w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy czy też dwa folgujemy roślinom bez ograniczeń rozwijać się, po czym ścinamy je| na wysokość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą mocne, proste pędy, których wiosenką kolejnego roku możemy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Roczne pędy nieczęsto przewyższają 2m, zatem na dłuższe musimy poczekać choć jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny zdobędziemy od kilku aż do kilkunastu witek, które wolno zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s